Foto: Bård Gundersen og Carl Thorborg

Frigjøringsjubileet - en ukjent historie

Landaas, Flesjø, Sigerland med Volungholen

Sted

Kalkmølla Kulturstasjon

Arrangør

Kalkmølla Kulturstasjon

Sonetter fra Moabit er tekster skrevet i fangenskap av den tyske motstandsmannen Albrecht Haushofer. 79 sonetter ble funnet i Moabit fengselet i Berlin etter at Haushofer ble henrettet like før frigjøringen. 

Denne ukjente og sterke historien er gjendiktet av André Bjerke. Marcus Paus har komponert musikk til et utvalg av disse sangdiktene for stemme og stryketrio. 

Verket fremføres av Ssens Trio som består av fiolinist Sølve Sigerland, bratsjist Henninge Landaas og cellist Ellen Margrethe Flesjø. Vokalist er Bernt Ola Volungholen som er solist ved Stockholmsoperaen, og som har gledet Kalkmøllas publikum flere ganger tidligere.

— Jeg forsøker å la utvalgte tekster fange summen av hele samlingen, og samlingens universalitet, og ikke bare dens verdi som tidsdokument. Det er et oppgjør med en tid på vei mot katastrofen, og et personlig oppgjør for den som ikke våget å si i fra i tide. I tillegg er det en avskjed både med kulturen og menneskene han elsket. Dette er dessverre ikke mindre aktuelt i dag enn det var den gang, sier komponist Marcus Paus.

Salgsstart 20. mai.

 

Pris: 0 - 495
Varighet: 1 t, 30 min u/pause
  • Torsdag 9. oktober 2025 Kl. 19:00

Kalkmølla Kulturstasjon

Franzefossveien 18, 1336 Sandvika

Frigjøringsjubileet - en ukjent historie
9. OKTOBER kl 19.00
0 - 495 Kr