top
BK

LANDSKAP OG ROM

H. M. Dronningens private samling. Henie Onstad Kunstsenter

Andre scener  

Helt fra Dronning Sonja var ung har engasjementet for kunst vært stort. Etter å ha lest kunsthistorie på universitetet og deltatt aktivt i norsk kulturliv, meldte samlerinteressen seg.

Livet som kronprinsesse og senere dronning medførte et liv i konstant søkelys fra offentligheten. Som kunstsamler oppdaget hun at denne virksomheten nærmest ble et frirom for henne å regne. Som aktiv samler, ble kunstnere etter hvert også en del av hennes private omgangskrets.

Årene gikk. Kunstsamlingen vokste i omfang. Da bildene var ”på flyttefot” i forbindelse med kongeparets flytting fra Skaugum til Slottet, lot Dronning Sonja seg overtale til å stille ut bildene i 2001 på Henie Onstad Kunstsenter. I de 10 årene som har gått har samlingen vokst. Det er for det meste nye arbeider publikum denne gang vil møte - et 50 talls bilder valgt ut over temaet Landskap og rom.

Dronning Sonjas interesse for kunst er velkjent. Mindre kjent er det av Dronningen gjennom mange år, har arbeidet med fordypelse i eget uttrykk. ”Tre reiser. Tre landskap” er en grafikkmappe bestående av 24 dyptrykk utført av H.M. Dronning Sonja, Kjell Nupen og Ørnulf Opdahl. Grafikkprosjektet stilles ut i sin helhet på Henie Onstad Kunstsenter.

Utstillingen varer fra 14. jun. - 7. okt.

Åpningstider:

Tir - tor: 11 -19
Fre - søn: 11 - 17



Henie Onstad Kunstenter
http://www.hok.no/
Våre scener

Store sal

Bærum Kulturhus

Adresse: Claude Monets allé 27. Sandvika
Antall sitteplasser: 502

Kart: Bærum Kulturhus

Sandvika Teater

Sandvika teater; Kinoveien 2, 1337 Sandvika. Kart: Sandvika teater 

Foajéscenen

Bærum Kulturhus

Claude Monets allé 27. Sandvika. Kart: Foajéscenen, Bærum Kulturhus 

Musikkflekken

Adresse: Brambanisvei 2. Sandvika. Kart: Musikkflekken 

Lille Scene

Adresse: Rådmann Halmrast vei 2. Sandvika. Kart: Lille Scene 

Andre scener

"Andre scener" benytter Bærum Kulturhus som samarbeidspartner på markedsføring og billettsalg.

footer